Ankara’nın Taşına Bak…

Dünyanın en büyük şirketi ABD’li Walmart’ı duymayanınız yoktur. 523 milyar $ ciro yapan Walmart’ın büyüklüğü Türkiye’nin 4’te 3’ü… Drew Barrymore ise bizim kuşağın önemli yıldızı. E.T, Batman, Çarli’nin Melekleri filmlerinin yıldızı Barrymore’dan bahsediyorum.

Peki, Walmart ve Barrymore’u bir araya getiren ne? Yanıtı: Ankara…

Geçtiğimiz günlerde dünya basınında ilginç bir habere denk geldim. ABD’li bir stilist, Barrymore’un tasarladığı ve Walmart mağazalarında satılan yastıkların kopya edildiğini ileri sürmüş. Walmart’ta her biri 900 dolara (6.300 TL) satılan yastıkların kendi tasarımı olduğunu iddia eden stilist, ABD’li aktristi ve Walmart’ı dava etmiş. Haberde asıl önemli olan tasarımın bir Türk taşını model alması.

Yastıklarda kullanılan taş, Ankara-Çubuk’tan çıkarılan, biz madenciler için pek yatırımlık görmediğimiz Agat Taşı. Enfes bir görüntüye sahip Agat, dünyada çok popüler. Genelde takı olarak kullanılıyor ve birkaç santim boyunda. Türkiye’deki rezervi 2 milyon tonun üzerinde.

Walmart’ta sadece tasarımı 900 dolara satılan, kendisinin ise binlerce dolara vardığı Agat Taşı, ne yazık ki Türkiye’de pek tanınmıyor. Batı’da ise pek popüler… Yani özetle, değerlerimize daha fazla değer katamıyoruz. Ve Ankara’nın taşına, sadece bakıyoruz.