Bir insan, Eiffel’in 5’te 1’i kadar maden tüketiyor

Güne, madenle başlıyor, madenle bitiriyoruz aslında. Yüzünüzü yıkadığınızda akan çeşmenin vanası, çayınızın kaşığı, tabağınızın çatalı #maden… Sürdüğünüz otomobil, uçtuğunuz uçak, bunlardaki yakıt, cebinizdeki telefon, madenlerle oluşturuldu. İzlediğiniz televizyon, dinlediğiniz radyo, kolunuzdaki saat, elinizdeki anahtar, hatta yediğimiz gıdalarda maden ihtiva ediyor.

Oysa yaptıklarımızı, yarattığımız değerleri anlatamadık. 

ABD’de yapılan bir araştırma insanoğlunun toprağın altına olan bağımlılığını da ortaya koyuyor. 79 yıllık ömre göre yapılan hesaplamada bir insan hayatı boyunca 50 gram altına ihtiyaç duyuyor. ABD’de yaşayan bir insanın, ihtiyaç duyduğu #çinko miktarı 251, #bakır 429, #kurşun 402 kilogram. Alüminyumda bu rakam 2 tonu, kilde 5 tonu, demirde 9.7 tonu, tuzda 17 tonu aşıyor. Bir insan ömrünce 22 bin 824 kilogram çimento tüketiyor. Kömürde 175, kum-çakılda 959 tona ihtiyacımız var. #mermer#granit ve diğerlerini de katarsak bir insan hayatı boyunca 1 milyon 471 bin 656 kilo 50 gram madene ihtiyaç duyuyor. 

Şöyle düşünün; 
Dünyanın en büyük ve ağır uçağı Antonov, sadece 285 ton. Tamamen metalden yapılan Eiffel Kulesi ise 7 bin ton. Bir insan ise 1.471 ton madene ihtiyaç duyuyor. #marble#mining#ihracat