Dünyanın İlk Mermercilik Okulu

15 milyar metreküp dünya mermer rezervinin 3’te 1’ine sahip olan Türkiye, çeşitlilikte de ilk sırada: 400 çeşit doğaltaş üretiliyor. Bu, Anadolu’nun şansı. Yakın coğrafyamız petrol ve doğalgaz zenginiyken, ben enerjideki boşluğunun doğaltaş ile doldurulacağını düşünenlerdenim.

Bunun formülü tarihte; TASARIM VE MARKALAŞMADA.

Gelin, M.Ö. 80’li yıllara gidelim. Mitolojide güzellik ve estetik tanrıçası Afrodit’in ismiyle anılan güzel bir şehirdir Afrodisias. Günümüzde Aydın’da yer alan bu şehir, dünyanın ilk mermercilik okuluna sahip. Antik dönemin usta isimleri güzelliği taşla birleştirme kararı alarak Afrodisias’ta heykeltıraşlık okulunu kurdu, 2 bin 100 yıl önce. Burada binlerce öğrenci yetişti; Atina’ya, Roma’ya yol aldı…

Afrodisias’ı bizlere kazandıran ise bir tesadüf.

1958’de Aydın-Geyre’de bir baraj açılışına giden Rahmetli Ara Güler, yolunu kaybeder, bir köye sığınır. Köylülerin tarihi eserlerle iç içe yaşadığını fark eder. Çektiği fotoğraflar Time Dergisi’nde yayınlanınca dünya, ilk mermercilik okuluna sahip Afrodisias ile tanışır. Kendisi de bu fotoğrafı çeker.

Afrodisias, mermerde markalaşma ve tasarımın ilk örneği. Bizler mermerin kendisine de tarihine de sahibiz aslında. Sıra eğitimde olmalı.

Tıpkı Aydın’daki Afrodisias kenti gibi…